Stukker

Stukker a veszedelmes onlinefegyver.

Friss topikok

  • stukker: Igen.:) (2014.05.21. 18:37) Onlány
  • Kukucs: Egyetertek a Petyaval meg az irasoddal is....mivel mindkettotoknek igaza van. Az egesz orszag buzl... (2012.12.23. 22:43) Oktatási reformunk margójára
  • Pop40: @Gerilgfx: "ennyi erővel te is lehetsz a miniszterelnök, szépen megfésülködsz, majd bejelentessz... (2012.12.14. 21:34) Unortodox fiatalok
  • Kukucs: az long island cocktail te szanalomdozer nem long beach... :) (2012.07.13. 00:40) Édentől keletre
  • Valika kv: Mi a telefon számod?? EFOTT-ról jelentkezünk!!! Minden jót!! (2012.06.29. 00:19) Gyors bejegyzés

Linkblog

Gilbert Grape

2013.07.10. 15:18 stukker

   Gondoltam írok egy filmről, melyet a minap néztem meg, ugyanakkor már 20 éves alkotásról beszélünk. Lasse Hallström rendezte Gilbert Grape-ről van szó, amelyben olyan zseniális színészek játszanak, mint Johnny Depp, DiCaprio és Juliette Lewis.

   A film története nem túl bonyolult, egy amerikai vidéki kisváros, Endore hétköznapi életébe csöppenünk bele a Grape családon keresztül. A család azonban egyáltalán nem hétköznapi, ugyanis az apa meghalt, az anya egy „partra vetett bálna”, a legkisebb fiú (DiCaprio) fogyatékos, az egyik lánytestvér éppen kamaszodik (annak minden hátrányával) a másik, idősebb lánytestvér pedig a háztartást irányítja. Ez a család szakadt hirtelen Gilbert (Depp) nyakába, akinek ezáltal egy nyugodt perce se maradt saját magára, hol dolgozik, hol pedig a fogyatékkal élő kis öccsét kell fürdetnie, etetnie, vagy éppen a helyi víztartály tetejéről leszednie, ami miatt egy nyugodt percre sem szabad magára hagynia. Mindez nem okoz különösen nagy problémát Gilbertnek, az apai feladatokat látszólag mechanikusan elfogadta, fel se merült ennek semmilyen erkölcsi aggálya egészen addig, amíg egy új lány be nem toppan ebbe a vidéki zárt közösségbe és Gilbert bele nem szeret. A lány (Juliette Lewis), aki egy világot látott, szabadságszerető, felvilágosult nő, aki anyukájával közösen lakókocsival járja az országot, egészen addig, amíg lerobban ebben a kis amerikai városban pár napra és mindjárt megismerkedik a Grape fivérekkel, amint éppen az öcsköst kell ismételten leszedni a tározó tetejéről. Megismerkedésük, nemcsak szerelmet hoz Gilbert számára, hanem felnyitja szemét önmaga világának korlátolt voltára, de ez még kevés ahhoz, hogy ki is törjön belőle, ugyanis a családja iránt érzett szeretete őszinte és megkérdőjelezhetetlen számára. De már maga a puszta tudata annak, hogy ő akár lehetne valaki egészen más is, már ez is frusztrálttá teszi az eddigi rutin feladatok végrehajtása közben, ez pedig felborítja a család megszokott életét is.

   A film kétségtelen egyik csúcspontja az, amikor Gilbert ismét pár percre megfeledkezik az öccséről, aki pedig egyből a tartály tetejére mászik, ahonnan a tűzoltóknak és a rendőröknek kellett lemenekítenie, viszont ezúttal a 18.-ik születésnapjára készülő Arnie tette mellett a rendőrök már nem hunynak szemet és bezárják pár napra az őrsre. Az anya -, aki a férje halála óta nem mozdult ki az otthonukból, mert nem tudta feldolgozni annak elvesztését és mindezt evéssel kompenzálta, ez pedig olyan túlsúlyossá tette őt, hogy az egész város gúnyos kíváncsisággal nevetett a háta mögött, a gyerekek pedig, úgy tekintettek rá, mint valami cirkuszi látványosságra – egyszer csak úgy dönt, hogy kimozdul a lakásból és bemegy a kis fiáért a városba. Az egész város lélegzetvisszafojtva nézi a rég nem látott asszonyt, aki kíméletlenül lehordja az egész rendőrőrsöt és visszaszerzi a kis fiát, miközben tudja, hogy az egész település rajta gúnyolódik.

   Az egész család most már összefogva készül Arnie születésnapi bulijára, mígnem a Gilbert által vásárolt tortát idő előtt meg nem eszi az ünnepelt, minek hatására Gilbert összes eddig felgyülemlett és magába fojtott dühe a kis öccsén csattan. A film legmeghatóbb jelenetét éppen ennek a konfliktusnak a feloldása jelenti, a testvéri szeretet feltétlenségét végleg elfogadva. A film alapkonfliktusa éppen erről szól, hogyan egyeztethető össze a szeretet az önmegvalósítás, kiteljesedés vágyával, illetve mennyire akadályozhatja egymást ez a két dolog. Az egyéni boldogság keresése, az önmegvalósítás szabadsága mennyiben hozható közös nevezőre a család iránt érzett kötelességgel és a másik iránt érzett szeretet felelősségével, mindezt akkor, amikor a családban az egyetlen őszintén mosolyogni képes személy éppen fogyatékos…  

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://stukker.blog.hu/api/trackback/id/tr125399176

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása